Zespół "Śląsk"

18.05.2017

17 maja 2017 Koszęcin . Poseł na Sejm RP Grzegorz Matusiak był uczestnikiem podczas podpisania umowy o współprowadzeniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński oraz przedstawiciele władz regionu: Marszałek Województwa Śląskiego, podpisali umowę o współprowadzeniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Na mocy dokumentu, Ministerstwo Kultury będzie przekazywało na działalność statutową Zespołu 5 mln dotacji, a Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego 17 mln. Umowa obowiązuje do 31 grudnia 2019 roku.

Minister Kultury rozpoczął wizytę w siedzibie Zespołu „Śląsk” od zwiedzania zrewitalizowanego zespołu pałacowo – parkowego w Koszęcinie. Zapoznał się z obiektem oraz zakresem zakończonych w 2014 roku prac remontowych.

Jak podkreślił Minister Piotr Gliński, Zespół „Śląsk” znalazł się na liście 10 instytucji kultury w całej Polsce, które Ministerstwo postanowiło współprowadzić wraz z samorządami. Zaznaczył, że wybierając Zespół „Śląsk” dokonywano jego oceny pod względem wysokiego poziomu artystycznego, wagi dla polskiej kultury oraz roli jaką pełni w perspektywie regionalnej i ogólnopolskiej. „Zespół „Śląsk” był faworytem jeśli chodzi o współfinansowanie. To perła polskiej kultury, także za granicą” – powiedział Wicepremier Piotr Gliński. „Kwota 5 mln złotych, jaką każdego roku przekaże Zespołowi Ministerstwo, to środki na działalność artystyczną, podniesienie jakości i zakresu oferty” – nadmienił. Profesor Piotr Gliński podziękował także wszystkim, którzy przyczynili się do skonstruowania umowy o współprowadzeniu Zespołu. „Podpisaliśmy ważne porozumienie dla polskiej kultury, ale ważne także dla Zespołu „Śląsk”, jego artystów i tych, którzy ich podziwiają” – powiedział podczas uroczystości.


Wiadomość edytowana: 18.05.2017 o godzinie 14:02

wróć

Stronę obejrzało 1867373 osób