Jak uzyskać 10 tys. zł rekompensaty za deputat? Poradnik Faktu

23.10.2017

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o rekompensacie za deputat. Wg zapowiedzi wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego wnioski można będzie pobierać z kopalń najwcześniej w środę 25 października. Dla osób zainteresowanych nową ustawą przypominamy najważniejsze przepisy. Informacji udzielał poseł Grzegorz Matusiak, który był posłem sprawozdawcą ustawy. W ub. tygodniu pełnił dyżur telefoniczny dla Czytelników Faktu   

Ten dyżur był bardzo potrzebny naszym Czytelnikom o czym świadczy liczba telefonów, które odebrał poseł PiS Grzegorz Matusiak (56l.) . Poseł w ub. środę udzielał odpowiedzi na pytania Czytelników Faktu dotyczące wchodzącej w życie ustawy o rekompensacie za utracony deputat węglowy.

Dzwoniło prawie 500 osób z różnych zakątków województwa. Odebrane zostały połączenia osób z Jastrzębia-Zdroju, Zebrzydowic, Kończyc, Cieszyna, Ustronia, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Bytomia, Tarnowskich Gór, Częstochowy, Sośnicy, Knurowa, Żywca. Przyszła też delegacja mieszkańców Jastrzębia Zdroju, by osobiście w biurze poselskim uzyskać informacje w ważnej dla nich ustawie.

Najczęściej padały pytania o sposób składania wniosku, prawo do rekompensaty i wypłatę pieniędzy. Naszemu ekspertowi dziękujemy za udział w dyżurze. Dla Czytelników przygotowaliśmy najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami. Liczymy, że będą one pomocne w uzyskaniu odszkodowania.

1. Komu przysługuje rekompensata?

Świadczenie za utratę prawa do bezpłatnego deputatu węglowego przysługuje emerytom , rencistom górniczym oraz wdowom i sierotom po pracownikach, którzy odeszli na emeryturę lub świadczenia zdrowotne przed 2015 rokiem. Dotyczy to pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego i Spółki Restrukturyzacji Kopalń oraz Tauron i Lubelskiego Węgla. Jeżeli rentę rodzinną pobierają np. dwie osoby, żona i dziecko to wtedy rekompensata dzielona jest na dwie osoby.

2. Czy rekompensata 10 tys zł jest opodatkowana, wliczana do dochodu?

Jest to kwota netto, która nie podlega opodatkowaniu, nie jest wliczona do dochodów, nie podlega też zajęciom sądowym.

3. Czy po otrzymaniu rekompensaty nadal przysługuje mi deputat węglowy?

Nie, jest to jednorazowe świadczenie, które uniemożliwia uzyskanie w późniejszym czasie deputatu węglowego. Przy składaniu wniosku jest również oświadczenie, które dotyczy tej kwestii. Należy je podpisać, inaczej wniosek o wypłatę rekompensaty nie zostanie przyjęty

4. Do kiedy można składać wniosek?

Ustawa przewiduje 21 dni na złożenie wniosku. Ustawę już podpisał prezydent RP Andrzej Duda. Jeżeli w poniedziałek 23 października zostanie opublikowana w Monitorze Polskim, to dwa dni po jej opublikowaniu, czyli od najbliższej środy, przyjmowane będą wnioski. Uruchomionych zostanie łącznie 40 punktów. Wnioski można będzie złożyć pocztą, przez pełnomocnika, który ma upoważnienie z gminy lub notariusza albo osobiście. Nie można wysłać wniosku pocztą elektroniczną. Wnioski należy złożyć w punktach wyznaczonych przez zakłady górnicze, które mają bazę emerytów i rencistów. Zwyczajowo tam, gdzie każdy emeryt co roku składał wniosek o deputat węglowy.

5. Co mogę zrobić, jeśli nie otrzymam rekompensaty?

Ustawodawca przewidział również takie sytuacje i zapisał w ustawie okres reklamacji na 12 miesięcy od daty złożenia. Jeśli okazałoby się, że osoba nieuprawniona otrzyma rekompensatę, będzie musiała ją zwrócić wraz z odsetkami

6. Kiedy rozwiązana zostanie sprawa 12 tys. emerytów, których nie objęła ustawa o rekompensacie?

Z informacji jakie posiadam, ministerstwo energii szuka sposobu na rozwiązanie tego problemu. To niestety problem prawny, a nie finansowy. Istnieje obawa, że wypłata świadczeń dla tej grupy osób, mogłaby zostać uznana przez Unię Europejską za niedozwoloną pomoc publiczną. Osoby, które odeszły w 2015 roku z pracy, nie miały prawa do deputatów. Ustawodawca nie mógł więc rekompensować im czegoś co im się nie należy.

7. Czy deputat dla emerytów zostanie zlikwidowany? Czy przywrócony zostanie deputat w węglu po 2,5 lub 3 tony?

Deputatów dla emerytów nie będzie. Państwo wzięło na siebie ciężar zobowiązań wobec emerytów, rencistów i sierot . Wygospodarowało środki w budżecie na rekompensatę dla nich. To 2,4 mld zł. Spółki węglowe mają długi, które uniemożliwiają wygospodarowanie środków na deputaty. Poza tym skutecznie wypowiedziały deputat emerytom poprzez zakładowy układ pracy. Osoby, które otrzymują obecnie rekompensatę, stanowiły ostatnią jedną w największych grup, blisko 240 tys. osób.

8. Pobieram deputat wypłacany przez ZUS, czy stracę świadczenie?

Tą ustawą nie ingerujemy w zapisy o deputatach dla kolejarzy, emerytów czy rencistów zlikwidowanych zakładów górniczych przed 2007 rokiem, którym ZUS obecnie wypłaca deputat węglowy. Osoby te nadal będą pobierały świadczenie.

 

 

 

Wiadomość edytowana: 23.10.2017 o godzinie 21:45

wróć

Stronę obejrzało 2108228 osób