F Grzegorz Matusiak - oficjalna strona

Grzegorz MATUSIAK o sobie

Jestem inżynierem, politykiem i samorządowcem. Mam 51 lat, pochodzę z wielodzietnej rodziny górniczej. Ukończyłem AGH w Krakowie, 27 lat pracowałem na KWK Zofiówka JSW S.A. Należę do NSZZ Solidarność. Jestem Przewodniczącym Prawo i Sprawiedliwość w Jastrzębiu – Zdroju. Służę mieszkańcom  realizując idee Jana Pawła II, że „Siła państwa i jego rozwój zależą w dużej mierze od mądrej i sprawnej pracy samorządów, tak aby dla wszystkich w domu ojczystym starczyło chleba i żeby nikt nie czuł się zapomniany". Uwielbiam sport, wędrówki górskie oraz rodzinne uroczystości.

Szanuję ludzi, nie dzielę ich na bogatych i biednych. Mam wielu przyjaciół, a ludzie powierzają mi swoje codzienne troski. Służę pomocą każdemu człowiekowi bo uśmiech człowieka i radość w jego sercu to dla mnie największa nagroda.

Grzegorz Matusiak

 

Historia mojego życia

Urodziłem się w polskiej wielodzietnej rodzinie górniczej, gdzie religia katolicka jest wyznacznikiem moralności, a wartościami wpajanymi od dziecka są ojczyzna, solidarność i ciężka praca. Mój ojciec był górnikiem i pracował w KWK Moszczenica. Matka zajmowała się domem i wychowywaniem naszej czwórki ( mnie, brata i dwóch sióstr). Pomimo, że żyliśmy skromnie rodzice zadbali o nasze wychowanie i wykształcenie. Każdy z rodzeństwa zdobył zawód, założył rodzinę i żyje uczciwie. Uczęszczałem do Szkoły Podstawowej nr 5 W Jastrzębiu- Zdroju, następnie zdobywałem zawód w szkole zawodowej i technikum elektrycznym, a po maturze podjąłem studia inżynierskie na Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. W 1984 roku założyłem rodzinę. Moja żona Barbara jest nauczycielem, obecnie dyrektorem w Przedszkolu Publicznym nr 8 w Jastrzębiu Zdroju. Mamy syna Nikodema.

Praca zawodowa

Po szkole średniej w 1982 roku rozpocząłem prace zawodową w Elektrowni Jaw. III jako elektryk po dwóch latach przeniosłem się do pracy w KWK Manifest Lipcowy ( obecna Zofiówka ) w Jastrzębiu-Zdroju, stopniowo wraz ze stażem pracy przechodziłem na bardziej odpowiedzialne stanowiska, zaczynając jako elektryk poprzez dozór średni, w późniejszym okresie zostając inspektorem elektroenergetyki. Za swoją dumę i obowiązek uważam służbę w Ratownictwie Górniczym - pogotowiu pomiarowym.

NSZZ Solidarność

Wyrosłem z ruchu solidarnościowego, od 1989 należę do NSZZ Solidarność. W 1988 roku brałem czynny udział w strajku w KWK Zofiówka b. Manifest Lipcowy. Podczas strajku kierował nami i był naszym „ojcem duchowym” Heniek Grochowski doświadczony strajkiem roku 80tego. Strajk nauczył mnie, że możemy walczyć o swoje przekonania i zmieniać świat wokół siebie na lepszy. Do dziś jestem wierny ideałom solidarności.

 Działaność publiczna - społeczna i polityczna

Działalność publiczna zaczyna się blisko, to zawsze służba na rzecz społeczności lokalnej. Ja moją rozpocząłem od pracy w Radzie Osiedla Jastrzębie GSBM im. ST. Staszica przez dwie kadencje, byłem również ławnikiem w Sądzie Pracy w Jastrzębiu-Zdroju i członkiem Rady Społecznej Szpitala Wojewódzkiego Choroby Płuc w Wodzisławiu śląskim. W latach 1994 - 98 , 2002 - 2011 zostałem wybrany Przewodniczącym Zarządu Osiedla Zofiówki w Jastrzębiu – Zdroju. Byłem również członkiem Rady Jastrzębskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. W latach 2006-2010 oraz 2010-2011 byłem Radnym Rady Miasta w Jastrzębiu -Zdroju. Podczas tej kadencji  2006-2010 pełniłem funkcję Przewodniczącego Komisji Kultury i Sportu, a następnie Przewodniczącego Rady Miasta.W latach 2010-2011 pełniłem funkcję Przewodniczącego Rady Miasta. W 2011 roku  głosami mieszkańców okręgu rybnickiego zostałem wybrany Posłem na Sejm RP.

W 2015 roku otrzymując 17 227 głosów ponownie zostałem wybrany Posłem na Sejm RP .
 

Prawo i Sprawiedliwość

Wywodzę się z ruchu solidarnościowego - naturalne więc dla mnie było związanie się z ugrupowaniem patriotycznym o solidarnym programie państwa, od 2001 roku związałem się z Prawem Sprawiedliwością założoną przez Jarosława i Lecha Kaczyńskich. Obecnie pełnię V-ce Prezesa Zarządu Okręgowego PiS w Rybniku oraz  Członka  Zarządu PiS w Jastrzębiu-Zdroju. Jestem  regionalnym delegatem na Kongres PiS.

Rada miasta Jastrzębie - Zdrój

W 2010 roku głosami mieszkańców Jastrzębia – Zdroju ponowanie zostałem wybrany do Rady Miasta, gdzie pełniłem funkcję Przewodniczącego Rady Miasta, pracując również w Komisji Polityki Gospodarczej i Bezrobocia. W swojej pracy realizuje słowa Jana Pawła II mówiącego, że „Siła państwa i jego rozwój zależą w dużej mierze od mądrej i sprawnej pracy samorządów, tak aby dla wszystkich w domu ojczystym starczyło chleba i żeby nikt nie czuł się zapomniany".

Sport i dziennikarstwo sportowe

Jastrzębie ma wspaniałą młodzież i ogromny potencjał sportowy. Sam uprawiałem sport. Pasja ta pozwoliła mi na zajęcie się po latach dziennikarstwem sportowym by relacjonować sukcesy siatkarzy Jastrzębskiego Węgla i piłkarzy GKS-u. Od 2000 do 2002 roku pisałem dla działu sportowego gazety samorządowej "Jastrząb" oraz "Jastrzębski Węgiel", gdzie opisywałem sukcesy piłkarskie, siatkarskie oraz tenisa stołowego. W latach 2002-2004 współtworzyłem oficjalny serwis KS Ivett Jastrzębie Borynia (www.ksborynia.pl). Od 2003 do 2007 roku pisałem do działu sportowego lokalnego portalu internetowego.

Hobby i wypoczynek

Dla kondycji i przyjemności grywam z rodziną i przyjaciółmi w piłkę siatkową lub nożną, gram w tenisa stołowego i jeżdżę na rowerze. Moją drugą pasją jest fotografia. Kibicowanie to część pasji sportowej - mecze siatkówki i piłki nożnej oraz hokeja na lodzie to chwile wspaniałych emocji, które dzielimy razem z synem. Uwielbiamy z żoną zwiedzanie i wyprawy górskimi szlakami, to tam możemy być tylko dla siebie, wypocząć od codziennych trosk i obowiązków, spędzić więcej chwil razem.

Stronę obejrzało 79410 osób